Srebrenica a iné rozprávky...

Autor: Martin Oprendek | 21.8.2011 o 20:56 | (upravené 21.8.2011 o 21:14) Karma článku: 11,11 | Prečítané:  2563x

Tento blog bude o niečom inom. Mnohým zo stáda sa možno páčiť nebude. Chytením generála Mladiča sa média opäť pustili do démonizovania jeho osoby a hádzania viny len na jednu - Srbskú stranu. Toto sú moje postrehy z návštevy miest v okolí a rozprávania sa s ľuďmi.

 

„Kto rozhodol spor bez vypočutia druhej strany, nebol spravodlivý, aj keby rozhodol spravodlivo."                                                                                                                 Seneca

 

 

K napísaniu tohto blogu ma viedlo okrem iného aj sledovanie mojej obľúbenej lampy (niekedy sú tam témy a riešenia , s ktorými súhlasím , niekedy sa mi rozum zastavuje nad hlúposťami no ale každý máme svoj názor) zo dňa 3.6.2011 (je možné si ju pozrieť v ich archíve). Takto jednostranne a neprofesionálne vyváženú lampu som asi ešte nevidel. Šot Jána Čarnogurského , ktorý načrtol možné príčiny „odplaty" Srbskej časti populácie Bosny bol „zarozprávaný" , pán Čarnogurský bol jemne urážaný prítomnými diskutujúcimi. Osobne sa mu čudujem , že sa na také niečo podujal. Jedíný kompetentný tam bol pán Nič , ktorý sa snažil vysvetliť príčiny vzniku tohto občianskeho konfliktu no dostal menší priestor , aby to nevyznelo , že ostatní dvaja sú tam do počtu. A aj boli . Pán Bán , ktorý sa tam chválil svojimi návštevami Srebrenice ako fotograf , ospevovaním knihy Údobí pekla (Ed Vulliamy) sklamal absolútnym nevysvetlením divákom o mentalite miestnych ľudí. Do budúcna mu odporúčam navštíviť aj okolité kopce nie len priamo Srebrenicu a Potočari (cintorín - neskôr vysvetlím)  a ak tam nájde ešte žijúcich ľudí opýtať sa aj na ich názor. K osobe pána Bútoru sa už vôbec nevyjadrujem , osobne ma zarazil svojim postojom k východu SR v lampe o školstve. Pán Hríb ak sa budete chcieť aj najbližšie vrátiť k nejakej podobnej rozporuplnej téme , skúste sa obrátiť na niekoho , kto má väčší prehľad. Možno by ste sa vyhli vašej úvahe „prečo je v Haagu toľko Srbov ?" a odpovedí Vašich oponentov : „no veď preto , lebo oni boli jednoducho tí zlí" .

 

Oficiálna správa z médií hovorí , že dňa 11. Júla 1995 vojská Republiky Srpskej (VRS) prerazili obranu Bosenskej (muslimskej) armády (Armija) a vstúpili do mesta.(Zaujímavosťou, ale je ,že ako sa vôbec mohli brániť ak to bola vlastne demilitarizovaná zóna OSN bez zbraní - pozn. autora) Útok bol vedený z juhu. Ako všetci isto vieme OSN vyhlásilo ešte v roku 1993 Srebrenicu za „Safe area" (bezpečnú zónu). Mesto a okolie strážilo a chránilo 171 príslušníkov Holandského kontingentu DUTCHBAT. V tento deň sa kontingent stiahol do blízkej dedinky Potočari na svoje veliteľstvo. Veľké množstvo „civilných" utečencov (cca 15 tisíc)sa vydalo smerom na Tuzlu severozápadne od Srebrenice územím , ktoré boli silno zamínované ako vojskami VRS  tak aj Armijou. Mínové polia tvorili „prirodzenú" obrannú líniu. Ďalšia časť sa vybrala smerom k Holandským jednotkám do Potočari. Údaje o počte sa rôznia , oficiálne sa hovorí o počte 20-25tisíc ľudí. Ďalším dňom dorazila VRS do Potočari a Holandský kontingent im vydal týchto utečencov. Generál Mladič prisľúbil obyvateľom možnosť presunu do moslimskej časti BiH pod podmienkou , že sa všetci vzdajú a odovzdajú zbrane. Priamo v ten deň bolo popravených viac ako 50 ľudí. Nasledujúce dni sa vykonával odsun civilistov , kde boli oddelený bojaschopný muži (15+) od žien , detí a starcov z dôvodu prešetrovania ich pôsobenia vo vojenských operáciách (zámerne neuvádzané ako vraždiacich výpadoch) v okolí mesta Srebrenica na územie obývané Srbmi v rokoch 1993-95. Počas týchto dní sa orgánom OSN stratilo najskôr 5 tisíc , ale dnes je už uvádzané oficiálne číslo v našich médiách 8372. Tieto obete boli pripisované VRS , ktorí týchto ľudí podľa oficiálnych údajov zmasakrovali - popravili a pochovali v hromadných hroboch. Tento akt bol vyhlásený za genocídu. Toľko oficiálne stanovisko OSN a proamerických svetových médií.

Srebrenica

Hornatosť krajiny v okolí Srebrenice (tie malé domčeky v údolí).

foto: autor

Nepovedaná pravda je ale trošičku iná. OSN vyhlásila v Apríli 1993 Srebrenicu za bezpečnú zónu, ktorá mala obyvateľov zväčša moslimského vyznania chrániť pred VRS. No na území mesta a blízkeho okolia bola dislokovaná aj 27ma a 28ma brigáda armády BiH (Armija) , plne vyzbrojená o počte 5000! Vojakov a taktiež časť elitnej 7mej moslimskej brigády tvorenou hlavne žoldniermi z arabských krajín pod velením Nasera Oriča. Práve títo príslušníci 7mej brigády výkonávali vraždiace misie skoro 2 a pol roka do Srbských dedín v blízkom a ďalekom okolí. A ich praktiky boli brutálne ako rezanie hláv svojich obetí, narážanie na koly, vyrezávanie očí atď... Bosna je v tejto časti (ako ostatne skoro v celej svojej polovici) značne hornatá a dedinky v okolí boli vlastne lazy v našom zmysle , kde boli obyvatelia bez absolútnej ochrany. VRS nemali v tejto oblastí veľkú kontrolu. Vedenie Republiky Srpskej (nezamieňať s dnešným Srbskom) ponúklo výmenu tohto územia za ich kontrolované územie v okolí Sarajeva. OSN to prijalo no Bosenská (muslimská) vláda to odmietla a obvinila OSN z napomáhania k etnickému vyčisteniu územia. Mladič obviňoval západné štáty z pomoci ozbrojencom v Srebrenici pomocou konvojov s humanitárnou pomocou , ktorá nie až tak často bola len humanitárna.  Všetko to skončilo osudným júlom 1995.

Armija v Bih

Príslušníci Bosenskej Armije v Srebrenici              foto: archív občana Bih

 

Moja cesta do Srebrenice a ďalej prebiehala územím BiH - Republiky Srpskej bez problémov. Cestou od Zvornika som zhliadol prvú mešitu (džamiju) a kochal sa pohľadom turistu na krásu krajiny. No neďaleko Srebrenice sa vyskytol problém na aute (pískanie z ľavej prednej strany od kolesa) tak som sa stavil v mestečku Bratunac s malou dušičkou v miestnom servise. Prišlo sa na to, že brzdový strmeň nepracoval správne plus kvapalina pre servo čerpadlo bola na minime. Podotkol by som veľmi ale veľmi priateľský prístup ľudí , za celú kontrolu nápravy atď . - chcel som si aj sám pozrieť prednú nápravu som neplatil NIČ! Akurát za liter kvapaliny do serva 10km ( konvertibilná marka - mena kurz 2km:1euro) . Počas skúšobnej jazdy som sa mechanika zhruba v mojom veku pýtal na cestu do Srebrenice , povedal, že kúsok no zároveň hneď začal rozprávať o tom ,že Srbi sa vlastne len bránili a boli zabíjaní a tamtí (moslimovia) tu majú ešte aj pomník. Po rozlúčke a odovzdaní dvoch bažantov v plechu som sa pobral ďalej a skutočne po pár kilometroch som sa ocitol pri pamätníku Srebrenickej „genocídy" v Potočari. Krásne pietne miesto , kde sa vzdáva úcta padlým. No hneď druhý kameň vlastne vyvracal pomenovanie genocída v Srebrenici. Je na ňom zatiaľ oficiálne číslo 8372 obetí , no miesta nájdení obetí sú popísané aj z dedín , ktoré sú niektoré dosť vzdialené od Srebrenice napr. Zvornik, Bijeljina, Goražde, Foča atď... Takže ten počet obetí zo Srebrenice z našich médií niekde som dokonca čítal 10 tisíc s krásnym novinárskym dodatkom „údajne" , nebude až taký presný. Mesto Srebrenica nie je ničím výnimočné , klasické banské mestečko. Možno akurát dvomi novými mešitami hneď vedľa seba. Zaujímala ma , ale cesta hore do kopcov v okolí , opäť mi hneď ochotne pomohol jeden mladý pár , ktorý zastavil okolo idúceho kamaráta a ten ma vyviedol na na nádhernú kľukatú cestu cez kopce. Darmo som mu ja blikal a snažil sa mu dať signál , že chcem zastaviť pri opustených usadlostiach šiel ďalej. Keď po chvíli zbadal, že nie som za ním tak sa vrátil! A zisťoval či nemám nejakú poruchu. Po vysvetlení mi vysvetlil cestu ďalej a poprial šťastnú cestu. Krajina je tam ako som už spomínal nádherná porovnal by som to azda k našej Fatre ale na omnoho väčšom území. Potulovaní som skutočne našiel množstvo pravoslávnych hrobov ľudí rôzneho veku s dátumom úmrtia 93-95! A opustené osadlosti. Títo ľudia svoj veľký pomník nemajú. Sú pochovaní na malebných vŕškoch roztrúsených po okolí.

Informačný kameň

Kameň na cintoríne v Potočari s informáciou o miestach nájdení obetí   foto: autor

 

Srbská strana (Republika Srpska) oficiálne hovorí o zabití 1500-1800 bosenských vojakov Armije počas bojov o mesto, 300 popravených (ich popravy kolujú po internete ako svedectvo brutality) príslušníkov 7mej muslimskej brigády - mudžahedínoch , ktorí boli pôvodom z Iránu, Saudskej Arábie , Turecka atď... k poprave týchto bojovníkov , ale mali právo pretože Ženevské konvencie o nakladaní s vojenskými zajatcami sa na ne ako k príslušníkom „tretej" krajiny nevsťahujú. Takíto žoldnieri sú pri zajatí pokladaný za vrahov. A nešpecifikované množstvo utekajúcich vojakov Armije spoločne s civilmi smerom na Tuzlu. Zaujímavosťou je aj to , že starosta Srebrenice (muslim) Ibran Mustafič sa postavil neskôr svojimi vyhláseniami „ako to tam bolo" za Karadžiča a Mladiča a čelil viacerým pokusom o vraždu . Taktiež je zaujímavý smiešny trest pre Nasera Oriča - Srbi mu pripisujú minimálne 1200 obetí jeho výpadov, dostal 2 roky! Myslím , že aj v našom civilnom súde dostane človek, ktorý napr. opitý za volantom zabije človeka viac. Ostatní velitelia Bosenskej Armije sa do Haagu ani nedostali.

Naser Oric

Jedna z "víťazných" fotiek bandy Nasera Oriča (zakrúžkovaný) v dedine Kravica

foto: internet

Spomínaný incident bol hneď uverejňovaný vo svetových médiách a poslúžil aj ako krycí manéver pre mediálne ticho okolo operácie Búrka vedenej Chorvátmi na území tzv. Krajiny s cieľom vyhnať Srbov nesúhlasiacich so samostatnosťou Chorvátska z územia dnes už Chorvátska pod vedením Generála Ante Gotovinu.

 

P.S. : Generál Ratko Mladič už v roku 1993 vyslovil vetu, že ak by USA chceli celá vojna na Balkáne môže skončiť do 2-3 týždňov.

 

 

 

 

Poprosím o vecnú a nehanlivú diskusiu k téme. Vystupujem tu pod svojim menom s fotografiou , tak ak má niekto námietky - veď žijeme v demokracii nech skúsi písať pod svojim menom. Rôzne vulgárne anonymné príspevky sú skôr úsmevné.

 

Pokiaľ má niekto podozrenie, že tento článok v niečom porušil zákon platiaci na území SR nech sa obráti na najbližšie oddelenie PZ SR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?