Srebrenica a iné rozprávky...

Autor: Martin Oprendek | 21.8.2011 o 20:56 | (upravené 21.8.2011 o 21:14) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  2510x

Tento blog bude o niečom inom. Mnohým zo stáda sa možno páčiť nebude. Chytením generála Mladiča sa média opäť pustili do démonizovania jeho osoby a hádzania viny len na jednu - Srbskú stranu. Toto sú moje postrehy z návštevy miest v okolí a rozprávania sa s ľuďmi.

 

„Kto rozhodol spor bez vypočutia druhej strany, nebol spravodlivý, aj keby rozhodol spravodlivo."                                                                                                                 Seneca

 

 

K napísaniu tohto blogu ma viedlo okrem iného aj sledovanie mojej obľúbenej lampy (niekedy sú tam témy a riešenia , s ktorými súhlasím , niekedy sa mi rozum zastavuje nad hlúposťami no ale každý máme svoj názor) zo dňa 3.6.2011 (je možné si ju pozrieť v ich archíve). Takto jednostranne a neprofesionálne vyváženú lampu som asi ešte nevidel. Šot Jána Čarnogurského , ktorý načrtol možné príčiny „odplaty" Srbskej časti populácie Bosny bol „zarozprávaný" , pán Čarnogurský bol jemne urážaný prítomnými diskutujúcimi. Osobne sa mu čudujem , že sa na také niečo podujal. Jedíný kompetentný tam bol pán Nič , ktorý sa snažil vysvetliť príčiny vzniku tohto občianskeho konfliktu no dostal menší priestor , aby to nevyznelo , že ostatní dvaja sú tam do počtu. A aj boli . Pán Bán , ktorý sa tam chválil svojimi návštevami Srebrenice ako fotograf , ospevovaním knihy Údobí pekla (Ed Vulliamy) sklamal absolútnym nevysvetlením divákom o mentalite miestnych ľudí. Do budúcna mu odporúčam navštíviť aj okolité kopce nie len priamo Srebrenicu a Potočari (cintorín - neskôr vysvetlím)  a ak tam nájde ešte žijúcich ľudí opýtať sa aj na ich názor. K osobe pána Bútoru sa už vôbec nevyjadrujem , osobne ma zarazil svojim postojom k východu SR v lampe o školstve. Pán Hríb ak sa budete chcieť aj najbližšie vrátiť k nejakej podobnej rozporuplnej téme , skúste sa obrátiť na niekoho , kto má väčší prehľad. Možno by ste sa vyhli vašej úvahe „prečo je v Haagu toľko Srbov ?" a odpovedí Vašich oponentov : „no veď preto , lebo oni boli jednoducho tí zlí" .

 

Oficiálna správa z médií hovorí , že dňa 11. Júla 1995 vojská Republiky Srpskej (VRS) prerazili obranu Bosenskej (muslimskej) armády (Armija) a vstúpili do mesta.(Zaujímavosťou, ale je ,že ako sa vôbec mohli brániť ak to bola vlastne demilitarizovaná zóna OSN bez zbraní - pozn. autora) Útok bol vedený z juhu. Ako všetci isto vieme OSN vyhlásilo ešte v roku 1993 Srebrenicu za „Safe area" (bezpečnú zónu). Mesto a okolie strážilo a chránilo 171 príslušníkov Holandského kontingentu DUTCHBAT. V tento deň sa kontingent stiahol do blízkej dedinky Potočari na svoje veliteľstvo. Veľké množstvo „civilných" utečencov (cca 15 tisíc)sa vydalo smerom na Tuzlu severozápadne od Srebrenice územím , ktoré boli silno zamínované ako vojskami VRS  tak aj Armijou. Mínové polia tvorili „prirodzenú" obrannú líniu. Ďalšia časť sa vybrala smerom k Holandským jednotkám do Potočari. Údaje o počte sa rôznia , oficiálne sa hovorí o počte 20-25tisíc ľudí. Ďalším dňom dorazila VRS do Potočari a Holandský kontingent im vydal týchto utečencov. Generál Mladič prisľúbil obyvateľom možnosť presunu do moslimskej časti BiH pod podmienkou , že sa všetci vzdajú a odovzdajú zbrane. Priamo v ten deň bolo popravených viac ako 50 ľudí. Nasledujúce dni sa vykonával odsun civilistov , kde boli oddelený bojaschopný muži (15+) od žien , detí a starcov z dôvodu prešetrovania ich pôsobenia vo vojenských operáciách (zámerne neuvádzané ako vraždiacich výpadoch) v okolí mesta Srebrenica na územie obývané Srbmi v rokoch 1993-95. Počas týchto dní sa orgánom OSN stratilo najskôr 5 tisíc , ale dnes je už uvádzané oficiálne číslo v našich médiách 8372. Tieto obete boli pripisované VRS , ktorí týchto ľudí podľa oficiálnych údajov zmasakrovali - popravili a pochovali v hromadných hroboch. Tento akt bol vyhlásený za genocídu. Toľko oficiálne stanovisko OSN a proamerických svetových médií.

Srebrenica

Hornatosť krajiny v okolí Srebrenice (tie malé domčeky v údolí).

foto: autor

Nepovedaná pravda je ale trošičku iná. OSN vyhlásila v Apríli 1993 Srebrenicu za bezpečnú zónu, ktorá mala obyvateľov zväčša moslimského vyznania chrániť pred VRS. No na území mesta a blízkeho okolia bola dislokovaná aj 27ma a 28ma brigáda armády BiH (Armija) , plne vyzbrojená o počte 5000! Vojakov a taktiež časť elitnej 7mej moslimskej brigády tvorenou hlavne žoldniermi z arabských krajín pod velením Nasera Oriča. Práve títo príslušníci 7mej brigády výkonávali vraždiace misie skoro 2 a pol roka do Srbských dedín v blízkom a ďalekom okolí. A ich praktiky boli brutálne ako rezanie hláv svojich obetí, narážanie na koly, vyrezávanie očí atď... Bosna je v tejto časti (ako ostatne skoro v celej svojej polovici) značne hornatá a dedinky v okolí boli vlastne lazy v našom zmysle , kde boli obyvatelia bez absolútnej ochrany. VRS nemali v tejto oblastí veľkú kontrolu. Vedenie Republiky Srpskej (nezamieňať s dnešným Srbskom) ponúklo výmenu tohto územia za ich kontrolované územie v okolí Sarajeva. OSN to prijalo no Bosenská (muslimská) vláda to odmietla a obvinila OSN z napomáhania k etnickému vyčisteniu územia. Mladič obviňoval západné štáty z pomoci ozbrojencom v Srebrenici pomocou konvojov s humanitárnou pomocou , ktorá nie až tak často bola len humanitárna.  Všetko to skončilo osudným júlom 1995.

Armija v Bih

Príslušníci Bosenskej Armije v Srebrenici              foto: archív občana Bih

 

Moja cesta do Srebrenice a ďalej prebiehala územím BiH - Republiky Srpskej bez problémov. Cestou od Zvornika som zhliadol prvú mešitu (džamiju) a kochal sa pohľadom turistu na krásu krajiny. No neďaleko Srebrenice sa vyskytol problém na aute (pískanie z ľavej prednej strany od kolesa) tak som sa stavil v mestečku Bratunac s malou dušičkou v miestnom servise. Prišlo sa na to, že brzdový strmeň nepracoval správne plus kvapalina pre servo čerpadlo bola na minime. Podotkol by som veľmi ale veľmi priateľský prístup ľudí , za celú kontrolu nápravy atď . - chcel som si aj sám pozrieť prednú nápravu som neplatil NIČ! Akurát za liter kvapaliny do serva 10km ( konvertibilná marka - mena kurz 2km:1euro) . Počas skúšobnej jazdy som sa mechanika zhruba v mojom veku pýtal na cestu do Srebrenice , povedal, že kúsok no zároveň hneď začal rozprávať o tom ,že Srbi sa vlastne len bránili a boli zabíjaní a tamtí (moslimovia) tu majú ešte aj pomník. Po rozlúčke a odovzdaní dvoch bažantov v plechu som sa pobral ďalej a skutočne po pár kilometroch som sa ocitol pri pamätníku Srebrenickej „genocídy" v Potočari. Krásne pietne miesto , kde sa vzdáva úcta padlým. No hneď druhý kameň vlastne vyvracal pomenovanie genocída v Srebrenici. Je na ňom zatiaľ oficiálne číslo 8372 obetí , no miesta nájdení obetí sú popísané aj z dedín , ktoré sú niektoré dosť vzdialené od Srebrenice napr. Zvornik, Bijeljina, Goražde, Foča atď... Takže ten počet obetí zo Srebrenice z našich médií niekde som dokonca čítal 10 tisíc s krásnym novinárskym dodatkom „údajne" , nebude až taký presný. Mesto Srebrenica nie je ničím výnimočné , klasické banské mestečko. Možno akurát dvomi novými mešitami hneď vedľa seba. Zaujímala ma , ale cesta hore do kopcov v okolí , opäť mi hneď ochotne pomohol jeden mladý pár , ktorý zastavil okolo idúceho kamaráta a ten ma vyviedol na na nádhernú kľukatú cestu cez kopce. Darmo som mu ja blikal a snažil sa mu dať signál , že chcem zastaviť pri opustených usadlostiach šiel ďalej. Keď po chvíli zbadal, že nie som za ním tak sa vrátil! A zisťoval či nemám nejakú poruchu. Po vysvetlení mi vysvetlil cestu ďalej a poprial šťastnú cestu. Krajina je tam ako som už spomínal nádherná porovnal by som to azda k našej Fatre ale na omnoho väčšom území. Potulovaní som skutočne našiel množstvo pravoslávnych hrobov ľudí rôzneho veku s dátumom úmrtia 93-95! A opustené osadlosti. Títo ľudia svoj veľký pomník nemajú. Sú pochovaní na malebných vŕškoch roztrúsených po okolí.

Informačný kameň

Kameň na cintoríne v Potočari s informáciou o miestach nájdení obetí   foto: autor

 

Srbská strana (Republika Srpska) oficiálne hovorí o zabití 1500-1800 bosenských vojakov Armije počas bojov o mesto, 300 popravených (ich popravy kolujú po internete ako svedectvo brutality) príslušníkov 7mej muslimskej brigády - mudžahedínoch , ktorí boli pôvodom z Iránu, Saudskej Arábie , Turecka atď... k poprave týchto bojovníkov , ale mali právo pretože Ženevské konvencie o nakladaní s vojenskými zajatcami sa na ne ako k príslušníkom „tretej" krajiny nevsťahujú. Takíto žoldnieri sú pri zajatí pokladaný za vrahov. A nešpecifikované množstvo utekajúcich vojakov Armije spoločne s civilmi smerom na Tuzlu. Zaujímavosťou je aj to , že starosta Srebrenice (muslim) Ibran Mustafič sa postavil neskôr svojimi vyhláseniami „ako to tam bolo" za Karadžiča a Mladiča a čelil viacerým pokusom o vraždu . Taktiež je zaujímavý smiešny trest pre Nasera Oriča - Srbi mu pripisujú minimálne 1200 obetí jeho výpadov, dostal 2 roky! Myslím , že aj v našom civilnom súde dostane človek, ktorý napr. opitý za volantom zabije človeka viac. Ostatní velitelia Bosenskej Armije sa do Haagu ani nedostali.

Naser Oric

Jedna z "víťazných" fotiek bandy Nasera Oriča (zakrúžkovaný) v dedine Kravica

foto: internet

Spomínaný incident bol hneď uverejňovaný vo svetových médiách a poslúžil aj ako krycí manéver pre mediálne ticho okolo operácie Búrka vedenej Chorvátmi na území tzv. Krajiny s cieľom vyhnať Srbov nesúhlasiacich so samostatnosťou Chorvátska z územia dnes už Chorvátska pod vedením Generála Ante Gotovinu.

 

P.S. : Generál Ratko Mladič už v roku 1993 vyslovil vetu, že ak by USA chceli celá vojna na Balkáne môže skončiť do 2-3 týždňov.

 

 

 

 

Poprosím o vecnú a nehanlivú diskusiu k téme. Vystupujem tu pod svojim menom s fotografiou , tak ak má niekto námietky - veď žijeme v demokracii nech skúsi písať pod svojim menom. Rôzne vulgárne anonymné príspevky sú skôr úsmevné.

 

Pokiaľ má niekto podozrenie, že tento článok v niečom porušil zákon platiaci na území SR nech sa obráti na najbližšie oddelenie PZ SR.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?


Už ste čítali?