Čierna labuť – alebo cesta do divákovej hlavy

Autor: Martin Oprendek | 19.2.2011 o 12:09 | (upravené 24.2.2011 o 10:33) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1282x

Vypnutý a vymazaný – takto som sa cítil po opustení kinosály. Čakal som niečo, keďže Aronofskeho tvorbu poznám. Mám rád filmy , po ktorých mám viacej nezodpovedaných otázok ako som ich mal na jeho začiatku.

Film Čierna labuť je psychothriller posadený do prostredia baletného súboru v New Yorku. Hrdinkou je členka zboru Nina (Natalie Portman).Zaujímavosťou , ale je kombinácia okolností hlavnej postavy, ktoré ju vedú čím ďalej do väčšej záhuby. Mix rodiča , ktorý sa svoje nenaplnené ambície snaží naplniť cez svoju dcéru. Matkina chorobná starostlivosť o svoju dcéru a neúplná rodina (hlavná hrdinka nežije s otcom ten tam vlastne ani nie je vôbec spomínaný). Vykresľovanie domácej pohody , dokonca v istom momente som sa pristihol , ako som vlastne chcel aby hrdinka ostávala radšej v práci , kde bolo pre ňu aké také psychické bezpečie. Ďalšou kapitolou je pojednávanie o vzoroch a ich podobaniu sa na nich. Pre hlavnú hrdinku bola vzorom predchádzajúca primabalerína Beth. Po jej odstupe z pozície primabaleríny  Nina pozoruje jej sebapoškodzovanie a pád na samé dno. A to ju desí , sledovať svoj vzor , svoju modlu na dne. Bojí sa toho , balet je pre ňu celým životom. Pasáž, ktorá mňa zaujala najviac sa odohrávala v bare kam Ninu vytiahla nová členka zboru a aj spočiatku kamarátka Lily. Nina sa tam zoznámi s dvoma mladými mužmi a jeden z nich sa jej opýta čo je vlastne jej povolaním . Nina hrdo odpovedá , že hrá v Labuťom jazere. Na to Tom (myslím ,že sa tak volal) jej odpovedá, že Labutie jazero nepozná a o balet sa vôbec nezaujíma. Výraz Niny ,ktorú zarazilo, že niečo čomu obetuje celý svoj život a čo je vlastne jej celým životom niekto nie že neuznáva , ale dokonca nepozná. Samotnou kapitolou pojednávanou vo filme je priateľstvo v práci, konkurencia a celkovo vzťahy na pracovisku. Je možné mať kamarátske vzťahy v práci (kde trávime dosť veľkú časť dňa) alebo sa striktne držať svojho a ísť za cieľom aj cez kamarátske vzťahy? Vzťah zamestnanec / nadriadený atď.

 

Film splnil presne to čo som od jeho autora očakával. Vytýkam mu jediné a to lacnejšie hororové scénky, ktoré majú trošičku nakopnúť diváka ešte viacej do deja, tie si tam mohli odpustiť. Herecké obsadenie je perfektné myslím, že táto rola je najlepšou v terajšej kariére Natalie Portman. K hudbe nie je čo dodať stačí len spomenúť , že ju skomponoval Clint Mansell (tak isto ako vo filme Requiem za sen), a ťaží v prerábke klasického Labutieho jazera. Perfektne dotvára atmosféru filmu. Odporúčam si vypočuť soundtrack. Tak hor sa do kín (tento film si zaslúži ho pozrieť na širokom plátne v kine) a nechať sa viesť psychoanalýzou postáv alebo svojou vlastnou?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?