Samopaly v uliciach

Autor: Martin Oprendek | 6.2.2011 o 11:10 | (upravené 6.2.2011 o 12:12) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  1589x

Pokynom policajného prezidenta SR plk. Spišiakom sú od 31. augusta 2010 vybavené povinne všetky policajné hliadky samopalom. K tomuto rozhodnutiu prispel incident v Devínskej. Cítite sa bezpečnejšie?

Pri svojich potulkách mestom stretávam sem tam policajtov chodiacich pešo resp. postávajúcich pri autách a na chrbte útočná puška (samopal) vzor.58. Taktiež je ich možné vidieť takto ozbrojených aj pri návšteve reštaurácii , čerpacích staníc a bufetov v čase vyhradenom na stravovanie atď. Minule mi doslova „vyhodilo poistky" , keď som zazrel dvoch mladých štrážmajstrov (základná hodnosť dosiahnutá po nástupe do funkcie) v mladom veku a správaním tomu veku podobnom (nehádam sa aj ja som bol v ich veku „majster sveta") a na chrbte čo? Sa vz.58. V meste na hlavnej ulici 2xsamopal plus nabité dvoma zásobníkmi v každom po 30 nábojov (kapacita zásobníka , ale predpokladám, že ho nebudú mať poloprázdny). Ako príslušník OS SR mám svoju osobnú zbraň taktiež Sa vz.58, niekoľko rokov pravidelne absolvujem cvičenia v streľbe a viem čo dokáže takáto zbraň. Táto útočná puška je veľmi jednoduchá , ale vysoko účinná. Je veľmi spoľahlivá. Obsahuje zásobník pre 30 nábojov kalibru 7,62 a bojová rýchlosť streľby sa pohybuje pri čísle 80 rán / min. Maximálny dostrel tejto zbrane je 2800m!! Po celú dráhu letu má náboj smrtiaci účinok! Tzn. ak policajt vystrelí počas prestrelky na útočníka napr. vo vzdialenosti 300m a nezasiahne ho guľka letí ďalej , kým sa niekde nezastaví.  Guľky sú tvrdené a veľmi ľahko sa odrážajú od tvrdých minerálov (kameň) a betónových povrchov. Pričom svoju kinetickú energiu nestrácajú tak rýchlo. Perfektná zbraň pre armádu pre ničenienáboj živej sily protivníka. Maximálne nevhodná a nebezpečná pre použitie v meste. Kladiem si otázku či je táto forma výzbroje bežných policajných hliadok adekvátna. Nenarážam na útvary Pohotovostných motorizovaných jednotiek a ostatné vyššie špeciálne a elitné útvary.

Náboj Sa vz.58 zdroj:internet

Príslušníci týchto útvarov sú cvičení a pripravení na použitie týchto zbraní a tieto útvary už prechádzajú postupným prezbrojovaním. Dnes noví radoví príslušníci Policajného zboru ako vyššie uvedení mladíci nepotrebovali a nepotrebujú mať ani Základnú vojenskú službu. Pre obranu Polície je nutné uviesť aj žalostnú výzbroj (zastarané pištole a kompaktné pušky tzv. škorpióny) ,čo ale nedáva dôvod pre promenádovanie sa policajtov medzi občanmi so samopalmi. Niekedy sa cítim fakt ako v nejakej rozvojovej krajine. Tragikomicky pôsobí aj pohľad na policajtov pri manipulácii s tou zbraňou, na ktorú nie sú zvyknutí. Peniaze na nové nie sú (šli na radary samozrejme) , pripadne sa hľadá „vhodný" tender. Pritom napríklad málokto vie, že na Slovensku sa vyrába veľmi kvalitná pištoľ (lacná, vyrobená na Slovensku) s názvom K100 , ktorá sa predáva do zahraničia. Bohužiaľ výrobca asi nemá ako zalobovať.

 

Dávnejšie som po zhliadnutí filmu Christophera Nolana Dark Knight (Temný rytier) rozoberal jedno z posolstiev filmu a to kam až spoločnosť dospeje pri obmedzovaní svojích osobných práv a slobôd pred strachom z jednej hrozby. Vo filme bol Joker vykreslený ako šialený terorista. Je tu istá paralela u nás , bojíme sa prípadov ako v Devínskej , ozbrojujeme policajtov ako vojakov a riešime dôsledky namiesto toho , aby sa riešila príčina.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?