Samopaly v uliciach

Autor: Martin Oprendek | 6.2.2011 o 11:10 | (upravené 6.2.2011 o 12:12) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  1595x

Pokynom policajného prezidenta SR plk. Spišiakom sú od 31. augusta 2010 vybavené povinne všetky policajné hliadky samopalom. K tomuto rozhodnutiu prispel incident v Devínskej. Cítite sa bezpečnejšie?

Pri svojich potulkách mestom stretávam sem tam policajtov chodiacich pešo resp. postávajúcich pri autách a na chrbte útočná puška (samopal) vzor.58. Taktiež je ich možné vidieť takto ozbrojených aj pri návšteve reštaurácii , čerpacích staníc a bufetov v čase vyhradenom na stravovanie atď. Minule mi doslova „vyhodilo poistky" , keď som zazrel dvoch mladých štrážmajstrov (základná hodnosť dosiahnutá po nástupe do funkcie) v mladom veku a správaním tomu veku podobnom (nehádam sa aj ja som bol v ich veku „majster sveta") a na chrbte čo? Sa vz.58. V meste na hlavnej ulici 2xsamopal plus nabité dvoma zásobníkmi v každom po 30 nábojov (kapacita zásobníka , ale predpokladám, že ho nebudú mať poloprázdny). Ako príslušník OS SR mám svoju osobnú zbraň taktiež Sa vz.58, niekoľko rokov pravidelne absolvujem cvičenia v streľbe a viem čo dokáže takáto zbraň. Táto útočná puška je veľmi jednoduchá , ale vysoko účinná. Je veľmi spoľahlivá. Obsahuje zásobník pre 30 nábojov kalibru 7,62 a bojová rýchlosť streľby sa pohybuje pri čísle 80 rán / min. Maximálny dostrel tejto zbrane je 2800m!! Po celú dráhu letu má náboj smrtiaci účinok! Tzn. ak policajt vystrelí počas prestrelky na útočníka napr. vo vzdialenosti 300m a nezasiahne ho guľka letí ďalej , kým sa niekde nezastaví.  Guľky sú tvrdené a veľmi ľahko sa odrážajú od tvrdých minerálov (kameň) a betónových povrchov. Pričom svoju kinetickú energiu nestrácajú tak rýchlo. Perfektná zbraň pre armádu pre ničenienáboj živej sily protivníka. Maximálne nevhodná a nebezpečná pre použitie v meste. Kladiem si otázku či je táto forma výzbroje bežných policajných hliadok adekvátna. Nenarážam na útvary Pohotovostných motorizovaných jednotiek a ostatné vyššie špeciálne a elitné útvary.

Náboj Sa vz.58 zdroj:internet

Príslušníci týchto útvarov sú cvičení a pripravení na použitie týchto zbraní a tieto útvary už prechádzajú postupným prezbrojovaním. Dnes noví radoví príslušníci Policajného zboru ako vyššie uvedení mladíci nepotrebovali a nepotrebujú mať ani Základnú vojenskú službu. Pre obranu Polície je nutné uviesť aj žalostnú výzbroj (zastarané pištole a kompaktné pušky tzv. škorpióny) ,čo ale nedáva dôvod pre promenádovanie sa policajtov medzi občanmi so samopalmi. Niekedy sa cítim fakt ako v nejakej rozvojovej krajine. Tragikomicky pôsobí aj pohľad na policajtov pri manipulácii s tou zbraňou, na ktorú nie sú zvyknutí. Peniaze na nové nie sú (šli na radary samozrejme) , pripadne sa hľadá „vhodný" tender. Pritom napríklad málokto vie, že na Slovensku sa vyrába veľmi kvalitná pištoľ (lacná, vyrobená na Slovensku) s názvom K100 , ktorá sa predáva do zahraničia. Bohužiaľ výrobca asi nemá ako zalobovať.

 

Dávnejšie som po zhliadnutí filmu Christophera Nolana Dark Knight (Temný rytier) rozoberal jedno z posolstiev filmu a to kam až spoločnosť dospeje pri obmedzovaní svojích osobných práv a slobôd pred strachom z jednej hrozby. Vo filme bol Joker vykreslený ako šialený terorista. Je tu istá paralela u nás , bojíme sa prípadov ako v Devínskej , ozbrojujeme policajtov ako vojakov a riešime dôsledky namiesto toho , aby sa riešila príčina.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Vražda v Kosove ako rozbuška, Srbsko môže stratiť viac

Zabitie politika zo srbskej menšiny môže oddialiť zbližovanie Srbska s Úniou.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.


Už ste čítali?